2018 Grammy Awards Nominations: See Complete List As JayZ Leads Race
As the year 2017 inches to an end, the 2018 edition of the most reputable award in the world is around the corner.
The complete list of the Grammy awards nominations is officially out and Hip-Hop sensation seems to be leading the race with over 8 nominations while likes of Kendrik Lamar and Bruno Mars follow suite with 7 and 6 nominations respectively.
See complete list below;
Category 1 – Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.)
Redbone — Childish Gambino
The Story Of O.J. — JAY-Z
HUMBLE — Kendrick Lamar
24K Magic — Bruno Mars
General Field
Category 2 – Album Of The Year
(Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.)
“Awaken, My Love!” — hildish Gambino
4:44 — JAY-Z
DAMN — Kendrick Lamar
Melodrama — Lorde
24K Magic — Bruno Mars
General Field
Category 3 – Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
Despacito
4:44
Issues
1-800-273-8255
That's What I Like
General Field
Category 4 – Best New Artist
(An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.)
Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA
Field 1 – Pop
Category 5 – Best Pop Solo Performance
(For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.)
Love So Soft — Kelly Clarkson
Praying — Kesha
Million Reasons — Lady Gaga
What About Us — P!nk
Shape Of You — Ed Sheeran
Field 1 – Pop
Category 6 – Best Pop Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.)
• Thunder — Imagine Dragons
• Feel It Still — Portugal. The Man
Field 1 – Pop
Category 7 – Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.)
• Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé
• Triplicate — Bob Dylan
• In Full Swing — Seth MacFarlane
• Wonderland — Sarah McLachlan
• Tony Bennett Celebrates 90
(Various Artists)
Dae Bennett, Producer
Field 1 – Pop
Category 8 – Best Pop Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.)
• Kaleidoscope EP — Coldplay
• Lust For Life — Lana Del Rey
• Evolve — Imagine Dragons
• Rainbow — Kesha
• Joanne — Lady Gaga
• ÷ (Divide) — Ed Sheeran
Field 2 – Dance/Electronic Music
Category 9 – Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)
• Bambro Koyo Ganda
Bonobo Featuring Innov Gnawa
Bonobo, producer; Bonobo, mixer
• Cola
• Andromeda
Gorillaz Featuring DRAM
• Tonite
LCD Soundsystem
James Murphy, producer; James Murphy, mixer
• Line Of Sight
Field 2 – Dance/Electronic Music
Category 10 – Best Dance/Electronic Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)
• Migration
Bonobo
• 3-D The Catalogue
Kraftwerk
• Mura Masa
Mura Masa
• A Moment Apart
Odesza
• What Now
Sylvan Esso
Field 3 – Contemporary Instrumental Music
Category 11 – Best Contemporary Instrumental Album
(For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)
• What If
The Jerry Douglas Band
The Jerry Douglas Band
• Spirit
Alex Han
Alex Han
• Mount Royal
• Prototype
Jeff Lorber Fusion
Jeff Lorber Fusion
• Bad Hombre
Antonio Sanchez
Antonio Sanchez
Field 4 – Rock
Category 12 – Best Rock Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.)
• You Want It Darker
Leonard Cohen
• The Promise
Chris Cornell
• Run
Foo Fighters
• No Good
Kaleo
• Go To War
Nothing More
Field 4 – Rock
Category 13 – Best Metal Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.)
• Invisible Enemy
August Burns Red
• Black Hoodie
Body Count
• Forever
Code Orange
• Sultan's Curse
Mastodon
• Clockworks
Meshuggah
Field 4 – Rock
Category 14 – Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Atlas, Rise!
• Blood In The Cut
• Go To War
• Run
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
• The Stage
Field 4 – Rock
Category 15 – Best Rock Album
(For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.)
• Emperor Of Sand
Mastodon
• Hardwired…To Self-Destruct
Metallica
• The Stories We Tell Ourselves
Nothing More
• Villains
Queens Of The Stone Age
• A Deeper Understanding
The War On Drugs
Field 5 – Alternative
Category 16 – Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)
• Everything Now
Arcade Fire
• Humanz
Gorillaz
• American Dream
LCD Soundsystem
• Pure Comedy
Father John Misty
• Sleep Well Beast
The National
• Get You
Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
• Distraction
Kehlani
• High
Ledisi
• That's What I Like
Bruno Mars
• The Weekend
SZA
• Laugh And Move On
The Baylor Project
• Redbone
Childish Gambino
• What I'm Feelin'
Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones
• All The Way
Ledisi
• Still
Mali Music
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• First Began
PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
• Location
• Redbone
• Supermodel
• That's What I Like
Category 20 – Best Urban Contemporary Album
• Free 6LACK
6LACK
• “Awaken, My Love!”
Childish Gambino
• American Teen
Khalid
• Ctrl
SZA
• Starboy
The Weeknd
• Freudian
Daniel Caesar
• Let Love Rule
Ledisi
• 24K Magic
Bruno Mars
• Gumbo
PJ Morton
• Feel The Real
Musiq Soulchild
Field 7 – Rap
Category 22 – Best Rap Performance
(For a Rap performance. Singles or Tracks only.)
• Bounce Back
Big Sean
• Bodak Yellow
Cardi B
• 4:44
JAY-Z
• HUMBLE.
Kendrick Lamar
• Bad And Boujee
Migos Featuring Lil Uzi Vert
Field 7 – Rap
Category 23 – Best Rap/Sung Performance
• PRBLMS
6LACK
• Crew
• Family Feud
JAY-Z Featuring Beyoncé
• LOYALTY.
Kendrick Lamar Featuring Rihanna
• Love Galore
SZA Featuring Travis Scott
Field 7 – Rap
Category 24 – Best Rap Song
(A song must contain music and lyrics and must be either a new song or a song first achieving prominence during the eligibility year. (Artist names appear in parentheses.))
• Bodak Yellow
• Chase Me
• HUMBLE.
• Sassy
• The Story Of O.J.
Field 7 – Rap
Category 25 – Best Rap Album
(For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.)
• 4:44
JAY-Z
• DAMN.
Kendrick Lamar
• Culture
Migos
• Laila's Wisdom
Rapsody
• Flower Boy
Tyler, The Creator
Field 8 – Country
Category 26 – Best Country Solo Performance
(For new vocal or instrumental solo country recordings.)
• Body Like A Back Road
Sam Hunt
• Losing You
Alison Krauss
• Tin Man
Miranda Lambert
• I Could Use A Love Song
Maren Morris
• Either Way
Chris Stapleton
Field 8 – Country
Category 27 – Best Country Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.)
• It Ain't My Fault
Brothers Osborne
• My Old Man
Zac Brown Band
• You Look Good
Lady Antebellum
• Better Man
Little Big Town
• Drinkin' Problem
Midland
Field 8 – Country
Category 28 – Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Better Man
Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
• Body Like A Back Road
• Broken Halos
• Drinkin' Problem
• Tin Man
Field 8 – Country
Category 29 – Best Country Album
(For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.)
• Cosmic Hallelujah
Kenny Chesney
• Heart Break
Lady Antebellum
• The Breaker
Little Big Town
• Life Changes
Thomas Rhett
• From A Room: Volume 1
Chris Stapleton
Field 9 – New Age
Category 30 – Best New Age Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.)
• Reflection
Brian Eno
• SongVersation: Medicine
India.Arie
• Dancing On Water
Peter Kater
• Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5
Kitaro
• Spiral Revelation
Steve Roach
Field 10 – Jazz
Category 31 – Best Improvised Jazz Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)
• Can't Remember Why
Sara Caswell, soloist
• Dance Of Shiva
Billy Childs, soloist
• Whisper Not
Fred Hersch, soloist
• Miles Beyond
John McLaughlin, soloist
• Ilimba
Chris Potter, soloist
Field 10 – Jazz
Category 32 – Best Jazz Vocal Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.)
• The Journey
The Baylor Project
• A Social Call
Jazzmeia Horn
• Bad Ass And Blind
Raul Midón
• Porter Plays Porter
Randy Porter Trio With Nancy King
• Dreams And Daggers
Cécile McLorin Salvant
Field 10 – Jazz
Category 33 – Best Jazz Instrumental Album
(For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.)
• Uptown, Downtown
Bill Charlap Trio
• Rebirth
Billy Childs
• Project Freedom
• Open Book
Fred Hersch
• The Dreamer Is The Dream
Chris Potter
Field 10 – Jazz
Category 34 – Best Large Jazz Ensemble Album
(For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.)
• MONK'estra Vol. 2
John Beasley
• Jigsaw
Alan Ferber Big Band
• Bringin' It
Christian McBride Big Band
• Homecoming
• Whispers On The Wind
Chuck Owen And The Jazz Surge
Field 10 – Jazz
Category 35 – Best Latin Jazz Album
(For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.)
• Hybrido – From Rio To Wayne Shorter
Antonio Adolfo
• Oddara
• Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos
• Típico
Miguel Zenón
• Jazz Tango
Pablo Ziegler Trio
Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Category 36 – Best Gospel Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.)
• Too Hard Not To
Tina Campbell
• You Deserve It
• Better Days
Le'Andria
Le'Andria
• My Life
The Walls Group
• Never Have To Be Alone
CeCe Winans
Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Category 37 – Best Contemporary Christian Music Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.)
• Oh My Soul
Casting Crowns
• Clean
Natalie Grant
Natalie Grant; Natalie Grant, songwriter
• What A Beautiful Name
Hillsong Worship
• Even If
MercyMe
• Hills And Valleys
Tauren Wells
Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Category 38 – Best Gospel Album
• Crossover: Live From Music City
Travis Greene
• Bigger Than Me
Le'Andria
• Close
Marvin Sapp
• Sunday Song
Anita Wilson
• Let Them Fall In Love
CeCe Winans
Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Category 39 – Best Contemporary Christian Music Album
(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip-hop, or rock recordings. (Subject to eligibility criteria))
• Rise
Danny Gokey
• Echoes (Deluxe Edition)
Matt Maher
• Lifer
MercyMe
• Hills And Valleys
Tauren Wells
• Chain Breaker
Zach Williams
Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Category 40 – Best Roots Gospel Album
(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings. (Subject to eligibility criteria))
• The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1
The Collingsworth Family
The Collingsworth Family
• Give Me Jesus
Larry Cordle
Larry Cordle
• Resurrection
Joseph Habedank
Joseph Habedank
Reba McEntire
Reba McEntire
• Hope For All Nations
Field 12 – Latin
Category 41 – Best Latin Pop Album
(For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.)
• Lo Único Constante
Alex Cuba
• Mis Planes Son Amarte
Juanes
• Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017
La Santa Cecilia
• Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
Natalia Lafourcade
• El Dorado
Shakira
Field 12 – Latin
Category 42 – Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
(For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.)
• Ayo
Bomba Estéreo
• Pa' Fuera
• Salvavidas De Hielo
Jorge Drexler
• El Paradise
Los Amigos Invisibles
• Residente
Residente
Field 12 – Latin
Category 43 – Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
(For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.)
• Ni Diablo Ni Santo
Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
• Ayer Y Hoy
Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
• Momentos
Alex Campos
• Arriero Somos Versiones Acústicas
Aida Cuevas
• Zapateando En El Norte
Humberto Novoa, producer (Various Artists)
Field 12 – Latin
Category 44 – Best Tropical Latin Album
(For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.)
• Albita
Albita
• Art Of The Arrangement
Doug Beavers
• Salsa Big Band
• Gente Valiente
Silvestre Dangond
• Indestructible
Diego El Cigala
Field 13 – American Roots Music
Category 45 – Best American Roots Performance
(For new vocal or instrumental American Roots recordings. This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).)
• Killer Diller Blues
Alabama Shakes
Alabama Shakes
• Let My Mother Live
Blind Boys Of Alabama
Blind Boys Of Alabama
• Arkansas Farmboy
Glen Campbell
Glen Campbell
• Steer Your Way
Leonard Cohen
Leonard Cohen
• I Never Cared For You
Alison Krauss
Alison Krauss
Field 13 – American Roots Music
Category 46 – Best American Roots Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Cumberland Gap
David Rawlings
• I Wish You Well
The Mavericks
• If We Were Vampires
Jason Isbell And The 400 Unit
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)
• It Ain't Over Yet
• My Only True Friend
Gregg Allman
Field 13 – American Roots Music
Category 47 – Best Americana Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.)
• Southern Blood
Gregg Allman
• Shine On Rainy Day
Brent Cobb
• Beast Epic
• The Nashville Sound
Jason Isbell And The 400 Unit
• Brand New Day
The Mavericks
Field 13 – American Roots Music
Category 48 – Best Bluegrass Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.)
• Fiddler's Dream
Michael Cleveland
• Laws Of Gravity
The Infamous Stringdusters
• Original
Bobby Osborne
• Universal Favorite
Noam Pikelny
• All The Rage – In Concert Volume One [Live]
Rhonda Vincent And The Rage
Field 13 – American Roots Music
Category 49 – Best Traditional Blues Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.)
• Migration Blues
Eric Bibb
• Elvin Bishop's Big Fun Trio
Elvin Bishop's Big Fun Trio
• Roll And Tumble
R.L. Boyce
The Rolling Stones
Field 13 – American Roots Music
Category 50 – Best Contemporary Blues Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.)
• Recorded Live In Lafayette
Sonny Landreth
• TajMo
• Got Soul
• Live From The Fox Oakland
Tedeschi Trucks Band
Field 13 – American Roots Music
Category 51 – Best Folk Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.)
• Mental Illness
Aimee Mann
• Semper Femina
Laura Marling
• The Queen Of Hearts
Offa Rex
• You Don't Own Me Anymore
The Secret Sisters
• The Laughing Apple
Yusuf / Cat Stevens
Field 13 – American Roots Music
Category 52 – Best Regional Roots Music Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.)
• Top Of The Mountain
Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
• Ho'okena 3.0
Ho'okena
• Kalenda
Lost Bayou Ramblers
• Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
Northern Cree
• Pua Kiele
Josh Tatofi
Field 14 – Reggae
Category 53 – Best Reggae Album
(For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.)
• Chronology
Chronixx
• Lost In Paradise
Common Kings
• Wash House Ting
J Boog
• Stony Hill
Damian “Jr. Gong” Marley
• Avrakedabra
Morgan Heritage
Field 15 – World Music
Category 54 – Best World Music Album
(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental world music recordings.)
• Memoria De Los Sentidos
Vicente Amigo
• Para Mi
Buika
• Rosa Dos Ventos
• Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
Ladysmith Black Mambazo
• Elwan
Tinariwen
Field 16 – Children's
Category 55 – Best Children's Album
(For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.)
• Brighter Side
Gustafer Yellowgold
• Feel What U Feel
Lisa Loeb
• Lemonade
Justin Roberts
• Rise Shine #Woke
Alphabet Rockers
Ladysmith Black Mambazo
Field 17 – Spoken Word
• Astrophysics For People In A Hurry
Neil Degrasse Tyson
• Born To Run
Bruce Springsteen
• Confessions Of A Serial Songwriter
Shelly Peiken
• Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders)
Bernie Sanders And Mark Ruffal
• The Princess Diarist
Carrie Fisher
Field 18 – Comedy
Category 57 – Best Comedy Album
(For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)
Dave Chappelle
• Cinco
Jim Gaffigan
• Jerry Before Seinfeld
Jerry Seinfeld
• A Speck Of Dust
Sarah Silverman
• What Now?
Kevin Hart
Field 19 – Musical Theater
Category 58 – Best Musical Theater Album
(For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.)
• Come From Away
• Dear Evan Hansen
• Hello, Dolly!
Field 20 – Music for Visual Media
Category 59 – Best Compilation Soundtrack For Visual Media
(Award to the artist(s) and/or ‘in studio' producer(s) of a majority of the tracks on the album. In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).)
• Baby Driver
(Various Artists)
• Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
(Various Artists)
• Hidden Figures: The Album
(Various Artists)
• La La Land
(Various Artists)
• Moana: The Songs
(Various Artists)
Field 20 – Music for Visual Media
Category 60 – Best Score Soundtrack For Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.)
• Arrival
Jóhann Jóhannsson, composer
• Dunkirk
Hans Zimmer, composer
• Game Of Thrones: Season 7
Ramin Djawadi, composer
• Hidden Figures
• La La Land
Justin Hurwitz, composer
Field 20 – Music for Visual Media
Category 61 – Best Song Written For Visual Media
• City Of Stars
• How Far I'll Go
Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
• I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)
• Never Give Up
• Stand Up For Something
Field 21 – Composing/Arranging
Category 62 – Best Instrumental Composition
(A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)
• Alkaline
• Choros #3
• Home Free (For Peter Joe)
Nate Smith, composer (Nate Smith)
• Three Revolutions
• Warped Cowboy
Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Field 21 – Composing/Arranging
Category 63 – Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• All Hat, No Saddle
Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
• Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can
John Williams, arranger (John Williams)
• Home Free (For Peter Joe)
Nate Smith, arranger (Nate Smith)
• Ugly Beauty/Pannonica
John Beasley, arranger (John Beasley)
• White Christmas
Chris Walden, arranger (Herb Alpert)
Field 21 – Composing/Arranging
Category 64 – Best Arrangement, Instruments and Vocals
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)
• Another Day Of Sun
Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
• Every Time We Say Goodbye
Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
• I Like Myself
Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
• I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York
• Putin
Randy Newman, arranger (Randy Newman)
Field 22 – Package
Category 65 – Best Recording Package
• El Orisha De La Rosa
• Mura Masa
• Pure Comedy (Deluxe Edition)
• Sleep Well Beast
• Solid State
Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)
Field 22 – Package
Category 66 – Best Boxed Or Special Limited Edition Package
• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
Tim Breen, art director (Various Artists)
• Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014)
Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
• May 1977: Get Shown The Light
Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
• The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
• Warfaring Strangers: Acid Nightmares
Field 23 – Notes
Category 67 – Best Album Notes
• Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
• Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
• The Complete Piano Works Of Scott Joplin
Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
• Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute
David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
• Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
Lynell George, album notes writer (Otis Redding)
• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)
Field 24 – Historical
Category 68 – Best Historical Album
• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
• The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
• Leonard Bernstein – The Composer
• Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Field 25 – Production, Non-Classical
Category 69 – Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.))
• Every Where Is Some Where
• Is This The Life We Really Want?
• Natural Conclusion
Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
• No Shape
• 24K Magic
Field 25 – Production, Non-Classical
Category 70 – Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.))
• Calvin Harris
• Funk Wav Bounces Vol. 1 (Calvin Harris Featuring Various Artists)
• Greg Kurstin
• Concrete And Gold (Foo Fighters)
• Dear Life (Beck)
• Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia)
• LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari)
• Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui)
• Wall Of Glass (Liam Gallagher)
• Blake Mills
• Darkness And Light (John Legend)
• Eternally Even (Jim James)
• Memories Are Now (Jesca Hoop)
• No Shape (Perfume Genius)
• Semper Femina (Laura Marling)
• No I.D.
• The Autobiography (Vic Mensa)
• 4:44 (JAY-Z)
• The Stereotypes
• Before I Do (Sevyn Streeter)
• Better (Lil Yachty Featuring Stefflon Don)
• Deliver (Fifth Harmony)
• Finesse (Bruno Mars)
• Mo Bounce (Iggy Azalea)
• Sunshine (Kyle Featuring Miguel)
• That's What I Like (Bruno Mars)
Field 25 – Production, Non-Classical
Category 71 – Best Remixed Recording
(A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)
• Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)
Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
• Funk O' De Funk (SMLE Remix)
SMLE, remixers (Bobby Rush)
• Undercover (Adventure Club Remix)
• A Violent Noise (Four Tet Remix)
Four Tet, remixer (The xx)
• You Move (Latroit Remix)
Dennis White, remixer (Depeche Mode)
Field 26 – Surround Sound
Category 72 – Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).)
• Early Americans
• Kleiberg: Mass For Modern Man
• So Is My Love
• 3-D The Catalogue
Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
• Tyberg: Masses
Field 27 – Production, Classical
Category 73 – Best Engineered Album, Classical
(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
• Kleiberg: Mass For Modern Man
• Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
• Tyberg: Masses
Field 27 – Production, Classical
Category 74 – Producer Of The Year, Classical
(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
• Blanton Alspaugh
• Manfred Eicher
• Silvestrov: Hieroglyphen Der Nacht (Anja Lechner)
• David Frost
• Alma Española (Isabel Leonard)
• Amplified Soul (Gabriela Martinez)
• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss)
• Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio)
• Laks: Chamber Works (ARC Ensemble)
• Morten Lindberg
• Minor Major (Oslo String Quartet)
• Thoresen: Sea Of Names (Trond Schau)
• Judith Sherman
• American Nocturnes (Cecile Licad)
• The Birthday Party (Aki Takahashi)
• Discovering Bach (Michelle Ross)
• Foss: Pieces Of Genius (New York New Music Ensemble)
• Sevenfive – The John Corigliano Effect (Gaudette Brass)
• Sonic Migrations – Music Of Laurie Altman (Various Artists)
• Tribute (Dover Quartet)
Field 28 – Classical
Category 75 – Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)
• Concertos For Orchestra
Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
• Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches
Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
• Mahler: Symphony No. 5
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Field 28 – Classical
Category 76 – Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)
• Berg: Lulu
• Berg: Wozzeck
• Bizet: Les Pêcheurs De Perles
• Handel: Ottone
• Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel
Field 28 – Classical
Category 77 – Best Choral Performance
(Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.)
• Bryars: The Fifth Century
Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
• Handel: Messiah
• Mansurian: Requiem
• Music Of The Spheres
Nigel Short, conductor (Tenebrae)
• Tyberg: Masses
Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)
Field 28 – Classical
Category 78 – Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
(For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.)
• Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1
Arcangelo
• Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert
Stile Antico
Field 28 – Classical
Category 79 – Best Classical Instrumental Solo
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.)
• Bach: The French Suites
Murray Perahia
• Haydn: Cello Concertos
Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
• Levina: The Piano Concertos
Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
• Transcendental
Daniil Trifonov
Field 28 – Classical
Category 80 – Best Classical Solo Vocal Album
(Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.)
Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D'Oro)
• Sviridov: Russia Cast Adrift
Field 28 – Classical
Category 81 – Best Classical Compendium
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.)
• Barbara
Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
• Les Routes De L'Esclavage
Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
• Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger
Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer
Field 28 – Classical
Category 82 – Best Contemporary Classical Composition
(A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)
• Danielpour: Songs Of Solitude
• Higdon: Viola Concerto
• Mansurian: Requiem
• Schoenberg, Adam: Picture Studies
• Zhou Tian: Concerto For Orchestra
Field 29 – Music Video/Film
Category 83 – Best Music Video
(Award to the artist, video director, and video producer.)
• Up All Night
Beck
• Makeba
Jain
• The Story Of O.J.
JAY-Z
• Humble.
Kendrick Lamar
• 1-800-273-8255
Andy Hines, video director; Andrew Lerios, video producer
Field 29 – Music Video/Film
Category 84 – Best Music Film
(For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.)
• One More Time With Feeling
• Long Strange Trip
(The Grateful Dead)
• The Defiant Ones
(Various Artists)
• Soundbreaking
(Various Artists)
• Two Trains Runnin'
(Various Artists)
Sam Pollard, video director; Benjamin Hedin, video producer